Únor 2011

Pevnost z 14 století

16. února 2011 v 16:56 Další
tvrz

Mnoho lidí ani neví, že v místech, kde se konají naše akce, tak v 14. století stála tvrz. Jedná se o pole pod dřevěným kostelem v Petrovicích u Karviné, nedalo dřevěné tvrze a zbrojnice. První záznamy o ní jsou z 1305 roku, kdy pravděpodobně byla v centru vesničky Marklovice. V tvrzi bydlel rod Marklů, podle nichž pravděpodobně vesnice dostala své jméno. Ve své době se tvrz nacházela v Těšínském Slezsku, ale dneska leží nedaleko Polsko-České hranice. Ještě v 50. a 60. letech minulého století byly jasně zřetelné zbytky tvrze, které však v rámci agrárních uprav byly zničeny.
Dnes po ní můžeme najít drobné muldy a prohlubně, kde pravděpodobně stálo centrum s kamennou nebo dřevěnou tvrzí, obehnané vodním příkopem, okolo kterého byl val s dalšími stavbami. Okolo toho valu byl další vodní příkop.

Další odkazy spojené s tvrzí v Dolních Marklovicích:Splavování řeky Petrůvky

6. února 2011 v 11:49 DalšíSplavování Petrůvky kajakem se většinou koná jednou nebo i dvakrát do roka. Jelikož máme jenom jeden kajak, tak při akcích se střídáme v plavání na lodi. Jsou dvě formy akcí splavování Petrušky na kajaku, které provádíme.
První je putovní, kdy se splavuje celá řeka Petrůvka. Vyplouvá se u česko-polské hranice, kde petrůvka vtéká do Čech a pluje se po celém toku až k Olze. Jak jsem již zmiňoval, máme pouze jednu loď a tak každý účastník má přidělenou část řeky kterou proplouvá. Zbytek lidí jede na kole a na domluvených přestupních bodech je sraz plavce s cyklisty.
Další forma je trochu více volnější. Když se konají dvou a vícedenní akce, tak člověk který má čas a chuť si de zaplavat v kajaku v řece v okolí dřevěné tvrze. Čili máte možnost si plavat po proudu i proti proudu.
Samotné splavování není skvělým sportovním zážitkem, ale je také skvělou podívanou, protože tok Petrůvky skýtá mnoho nádherných a malebných míst. Pokud máte štěstí, může při plavání potkat bobry, ledňáčky a různé další zajímavé živočichy.